Łączna liczba wyświetleń

środa, 16 marca 2011

Błonnik – jako ważny składnik pokarmowy

Błonnik – jako ważny składnik pokarmowy
Czym jest błonnik?

Błonnikiem określa się te części roślin, których ludzki przewód pokarmowy nie trawi i które przechodzą przez niego w prawie nie zmienionej formie. 
     Stanowi on grupę związków należących do węglowodanów złożonych, np. celuloza, ligniny. 
     Związki błonnikowe dzielą się na wiążące wodę i zwiększające wielokrotnie swoją objętość czyli pęczniejące oraz związki nie wiążące wody i nie pęczniejące. 
     Do pierwszej grupy zaliczamy galaktomanan, glukomanan i ksantan, ich zdolność do pęcznienia jest bardzo duża, mogą zwiększać swoją objętość nawet 200 razy i wypełniając żołądek zmniejszać uczucie głodu. Błonnik znajduje się w każdym produkcie pochodzenia roślinnego.

Właściwości błonnika
  • Pomaga w zaparciach, biegunce i bólach towarzyszących hemoroidom.
  • Pomaga w walce z otyłością.
  • Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów.
  • Stabilizuje stężenie glukozy we krwi.
  • Oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich.

W jakiej dawce?
Zaleca się spożycie 25 – 50 g włókien roślinnych dziennie, w tym 5 – 7 g błonnika. 
Błonnik – pomoc w odchudzaniu?
Błonnik pomaga w walce z otyłością. Jest świetnym sposobem na odchudzanie, ponieważ wchłaniając wodę sztucznie zapełnia żołądek, co z kolei zmniejsza uczucie głodu. Każda zdrowa dieta powinna zawierać błonnik. Struktura błonnika ułatwia usuwanie kwasów żółciowych z jelit. Są one używane do produkcji cholesterolu przez wątrobę, gdy ich zabraknie, zmniejszy się również poziom tego tłuszczu we krwi. Dzięki temu ma zbawienny wpływ na układ krwionośny oraz na serce, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz